کانون از جامعه انیمیشن ایران حمایت می‌کند

کانون از جامعه انیمیشن ایران حمایت می‌کند

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، علیرضا حاجیان‌زاده در بخشی از مراسم پایانی جشنواره پویانمایی تهران به سخنرانی پرداخت. 
وی با اشاره به روند برگزاری دهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران، اظهار کرد: «بار دیگر و پس از دو سال، این افتخار را داریم که میزبان اهالی هنر انیمیشن باشیم و در جشنی شکوهمند و بزرگ، همراه با خانواده‏ ی فراگیر این هنر، برگزاری موفق دوره‏ای دیگر از دوسالانه‏ ی جهانی پویانمایی تهران را جشن بگیریم، رخدادی که حالا دیگر می‏توان به حق مدعی بود که نه فقط چشم و چراغ هنرمندان انیمیشن در ایران است، بلکه چشمان اهالی این هنر در جای جای جهان به آن خیره شده، تا ببینند، این دوره چه تحفه و سوغاتی برایشان خواهد داشت و چه‌طور در ادامه‏ ی مسیر به سمت بلنداهای کشف ناشده‏ ی این هنر، به آن‌ها کمک خواهد کرد».
مدیرعامل کانون، در ادامه مطرح کرد: «اکنون در دهمین دوره‏ ی این جشنواره، از فرصت استفاده می‌کنم و از جایگاه همراه و کسی که شاهد رشد مستمر و بالنده‏ ی این هنر در کشورمان، به همت شما هنرمندان برجسته بوده است، چند نکته را عرض می‌کنم».
حاجیان‌زاده، ضمن اشاره به اهمیت جایگاه انیمیشن ایران در سطح بین‌الملل، یادآور شد: «هنر انیمیشن در ایران، امروز نه به دلیل ویژگی‌های تکنولوژیک یا غنای سخت ‏افزاری، بلکه به دلیل پیوند ریشه‏ داری که با سنت و فرهنگ خود دارد، و به واسطه‏ ی غنای فرهنگی‏ آن، می‏تواند حرفهایی برای عرضه در سطح بین‏ المللی داشته باشد؛ اما ضمن پاس‌داشت این توانایی، همچنان می‏توان  توجه بیشتر به ریشه ‏های فرهنگی، ملی و مذهبی در این هنر را، به اهالی آن توصیه کرد». 
وی با بیان این‌که، فرهنگ حماسی و قومی ما، سرچشمه‏ی بی‏ پایانی از داستان‏ها و حماسه‏ هایی است، که هنوز به زبان تصویر درنیامده ‏اند، عنوان کرد: «این گنجینه‏ ی بکر، که از شاهنامه‏ ی فردوسی، تا حکایات ایرانی و بالاخره حماسه‏ های دینی و انقلابی را شامل می‏شود، دیر یا زود در هنر-صنعت انیمیشن نیز جای خود را پیدا خواهد کرد، و چه مطلوب خواهد بود اگر قلم و هنر توانای هنرمندان ایرانی باشد که مسیر ورود این چشمه‏ های بکر و تازه‏ ی فرهنگ ایرانی را به هنر انیمیشن هموار ‏کند».
مدیرعامل کانون، ضمن اعلام آمادگی در جهت همکاری و حمایت از صنف انیمیشن ایران، در عین حال به جامعه هنر انیمیشن، توصیه کرد: «ضرورت انسجام صنفی و پویایی درونی جامعه‏ ی انیمیشن ایران است، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ضمن آرزوی موفقیت و دوام صنف انیمیشن‌سازان ایران، آمادگی خود را برای همکاری و حمایت از این صنف اعلام، و در عین حال به جامعه‏ ی هنر انیمیشن ایران این توصیه را می‏کند که از سرمایه‏ ها و اندوخته‏ های نهادی خود، چه در قالب صنف، چه در قالب آسیفا یا هرشکل دیگری، کمال استفاده را ببرند».
حاجیان‌زاده، با اشاره به جایگاه فعالیت‌های هنرمندان، تاکید کرد: «جایگاه هر فعالیت، به ویژه‏ فعالیت‏های هنری در جامعه را، خود هنرمندان تعیین می‏کنند، امیدوارم روندهای موجود در مسیر تحکیم و انسجام جامعه هنرمندان انیمیشن، تسهیل شده و ما در آینده ‏ی نزدیک، چه بسا در دوره‏ی آینده‏ ی همین جشنواره، شاهد صنفی قوی، و جامعه ‏ای منسجم ‏تر از همیشه باشیم».
وی در ادامه، بیان کرد: «میزبانی از جشنواره‏ ی بین‌المللی پویانمایی تهران، یکی از افتخارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است، امیدوارم این چند روزی را که میهمان ما بودید، به شما سخت نگذشته باشد، و با مرور ساخته‏ های خود و همکارانتان در این چند روز، لحظاتی خوش، و خاطراتی ماندگار آفریده باشید».
مدیرعامل کانون در پایان این سخنرانی، از همه برگزارکنندگان این جشنواره به‌ویژه دبیر آن، محمدرضا  کریمی‌صارمی قدردانی کرد و گفت: «همچنین قدردان سایر همکاران ایشان در هیأت انتخاب، هیأت داوران، دبیرخانه جشنواره، ستاد خبری، روابط عمومی و امور بین‌الملل، بخش‌های پشتیبانی و بخش‌های علمی نیز هستم. شما را تا دو سال آینده و برگزاری یازدهمین دوره از جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران، به خدا می‏‎سپارم».
دهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در حالی روز 19 اسفند 1395 به کار خود پایان داد که دبیرخانه جشنواره یازدهم که قرار است روزهای 12 تا 16 اسفند سال 1397 برگزار شود، به طور رسمی کار خود را آغاز کرد.